ممنوعیت آیفون؛ اول کارمندان دولت چین، حالا پرسنل ارتش کرهارتش کره‌ جنوبی ممکن است استفاده از آیفون را به دلایل امنیتی ممنوع و به‌جای آن گوشی‌های سامسونگ را پیشنهاد کند.۱۸۱۲ روز پیش


پس از نشست مشترک ارتش کره‌‌ی جنوبی، نیروی‌ دریایی و ستاد نیروی‌ هوایی، این شاخه‌ی نظامی در حال بررسی ممنوعیت جامع گوشی آیفون به دلیل مسائل امنیتی است. در صورت اجرای این تصمیم، استفاده از آیفون در تمامی مقرهای نظامی و واحدهای تابعه‌ی آن ممنوع خواهد شد.

قرار است گوشی‌های اندرویدی، به‌خصوص آن‌هایی که توسط شرکت‌های کره‌ای مانند سامسونگ ساخته شده‌اند، جای آیفون را بگیرند.

رسانه‌های محلی می‌گویند این ممنوعیت ناشی از نگرانی در مورد افشای احتمالی اطلاعات حساس از طریق ضبط صدا است. در سند دیگری که در شبکه‌ی داخلی ستاد نیروی‌هوایی منتشر شد، به روشنی گفته شد «آوردن گوشی‌های آیفون کاملاْ ممنوع خواهد بود.»

در ادامه‌ی سند آمده است که ممنوعیت آیفون به تمامی واحدهای نظامی گسترش خواهد یافت. تعداد پرسنل نظامی در ستاد نیروی‌ هوایی کره ۱۰٬۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود؛ اگر این ممنوعیت شامل همه‌ی واحدها شود، نزدیک به ۵۰۰٬۰۰۰ پرسنل نظامی از استفاده از آیفون منع خواهند شد.

منع استفاده از آیفون در ارتش کره به معنی این نیست که گوشی‌های اپل قطعاً نقص امنیتی دارند؛ بلکه پرسنل نظامی کره ملزم به داشتن اپلیکیشن به‌خصوصی از یکی از سازمان‌های دفاعی کره هستند که با آیفون سازگار نیست.

هنگامی که اپلیکیشن مورد بحث فعال می‌شود، بسیاری از ویژگی‌های گوشی مانند دوربین، وای‌فای، میکروفون و اینترنت را محدود می‌کند؛ بااین‌حال به استثنای دوربین، اپل به اپلیکیشن‌های متفرقه اجازه‌ی کنترل ویژگی‌های اصلی آیفون را نمی‌دهد. بنابراین اپلیکیشن مورد بحث نمی‌تواند یواس‌بی، میکروفون، اتصال به اینترنت و سایر ویژگی‌های آیفون را محدود کند.

اپلیکیشن مورد بحث توسط وزارت دفاع ملی کره در سال ۲۰۱۳ منتشر شد تا احتمال درز اطلاعات محرمانه از مقر خود را کاهش دهد. در ابتدا تنها افسران و مقامات دولتی ملزم به استفاده از این اپلیکیشن بودند؛ اما بعدها به همه‌ی پرسنل نظامی تعمیم داده شد.

اندروید چنین محدودیتی را برای کنترل ویژگی‌های گوشی ندارد؛ به همین دلیل گوشی‌ سامسونگ قابل استفاده خواهد بود. براساس گزارش‌ها ممنوعیت آیفون به‌صورت آزمایشی در حال اجرا است و در چند ماه آینده به‌صورت گسترده‌تر اجرایی خواهد شد.