خطای HTTP؛ ۱۰۰ نوع خطا و روش برطرف‌کردن آن‌ها


کدهای وضعیت خطای HTTP پاسخ‌های سه رقمی‌سرور به درخواست سمت مرورگر هستند. به احتمال بسیار زیاد شما نیز خطای http کلاسیک ۴۰۴ page-not-found را دریافت کرده اید. این تنها یک مورد از کد وضعیت خطاهای HTTP است و تعداد زیادی از آنها وجود دارد. در این مقاله به شما خواهیم گفت خطای HTTP چیست و با ۱۰۰ نوع خطا و روش برطرف کردن آن‌ها آشنا خواهیم شد.

پروتکل HTTP چیست؟

HTTP پروتکلی برای واکشی منابعی مانند اسناد HTML است. در طراحی سایت پس از خرید دامنه یا دامنه پریمیوم (جهت اطلاع از این که دامنه پرمیوم چیست کلیک نمایید.)  این پروتکل پایه و اساس هر تبادل داده در وب است و یک پروتکل سرویس گیرنده-سرور است، به این معنی که درخواست‌ها توسط گیرنده، معمولاً مرورگر وب، آغاز می‌شوند. یک سند کامل از زیر اسناد مختلف واکشی شده بازسازی می‌شود، به عنوان مثال، متن، توضیحات طرح، تصاویر، فیلم‌ها، اسکریپت‌ها و موارد دیگر. جهت اطلاع از ، قیمت دامنه اینجا کلیک نمایید.

کدهای وضعیت (که کدهای وضعیت پاسخ نیز نامیده می‌شوند) به عنوان وسیله ای برای ارتباط بین سرور و مرورگر اینترنت عمل می‌کنند و بر اساس نوع اطلاعاتی که آنها در حال ارتباط هستند، چندین کلاس کد وجود دارد. تفاوت در کلاس‌ها از طریق اولین رقم کد خطا نشان داده می‌شود، به عنوان مثال: کد خطای ۴۰۴، هر ۴xx دیگری به این معنی است که به نحوی به صفحه یا وب سایت دسترسی پیدا نمی‌شود، در حالی که ۲xx به این معنی است که درخواست شما با موفقیت انجام شده است.

علت ایجاد خطای http چیست؟

HTTP یک پروتکل سرویس گیرنده-سرور است: درخواست‌ها توسط یک نهاد، کاربر-عامل (یا یک پروکسی از طرف آن) ارسال می‌شوند. بیشتر اوقات عامل کاربر یک مرورگر وب است، اما می‌تواند هر چیزی باشد، برای مثال، رباتی که برای پر کردن و حفظ فهرست موتور جستجو، وب را می‌خزد.

هر درخواست فردی به یک سرور ارسال می‌شود که آن را مدیریت می‌کند و پاسخی ارائه می‌دهد. بین کلاینت و سرور نهادهای متعددی وجود دارد که مجموعاً پروکسی نامیده می‌شوند که عملیات مختلفی را انجام می‌دهند و به عنوان مثال به عنوان دروازه یا کش عمل می‌کنند.

در واقعیت، رایانه‌های بیشتری بین مرورگر و سروری که درخواست را مدیریت می‌کند وجود دارد: روترها، مودم‌ها و موارد دیگر. به لطف طراحی لایه ای وب، اینها در لایه‌های شبکه و انتقال پنهان می‌شوند. HTTP یا https (در صورت خرید ssl)، در لایه برنامه قرار دارد. اگرچه برای تشخیص مشکلات شبکه مهم است، اما لایه‌های زیرین عمدتاً به توضیحات HTTP بی ربط هستند.

انواع کد response اطلاعاتی ۱xx

۱. ۱۰۰ Continue

100 Continue

کد وضعیت ۱۰۰ Continue به این معنی است که قسمت اولیه درخواست توسط سرور دریافت شده است و مشتری باید درخواست را ادامه دهد یا اگر درخواست قبلاً تمام شده است پاسخ را نادیده بگیرد.

۲. ۱۰۱ Switching Protocols

101 Switching Protocols

کد وضعیت پروتکل‌های ۱۰۱ سوئیچینگ به این معنی است که سرور درخواست فیلد هدر ارتقا را می‌فهمد و نشان می‌دهد که به کدام پروتکل سوئیچ می‌کند.

۳. ۱۰۲ Processing (WebDAV; RFC 2518)

102 Processing (WebDAV; RFC 2518)

کد وضعیت پردازش ۱۰۲ به این معنی است که سرور درخواست کامل را پذیرفته است اما هنوز آن را تکمیل نکرده است و هنوز پاسخی در دسترس نیست.

۴. ۱۰۳ Early Hints (RFC 8297)

103 Early Hints (RFC 8297)

کد وضعیت ۱۰۳ Early Hints در نظر گرفته شده است تا به عامل کاربر اجازه دهد تا منابع را از قبل بارگذاری کند، در حالی که سرور پاسخی را آماده می‌کند. در نظر گرفته شده است که در اصل با سربرگ پیوند استفاده شود.

 انواع کد response موفقیت‌آمیز

در خرید دامنه com و ir کد وضعیت ۲xx موفقیت آمیز به این معنی است که درخواست موفقیت آمیز بوده و مرورگر اطلاعات مورد انتظار را دریافت کرده است. این به طور کلی همان چیزی است که می‌خواهید پس از خرید دامنه ir و تکمیل طراحی سایت خود ببینید، زیرا به این معنی است که درخواست موفقیت آمیز بوده و دریافت، درک و پذیرفته شده است. به عنوان مالک وب سایت (جهت یافتن مشخصات مالک سایت میتوانید به whois مراجعه کنید. جهت اطلاعات بیشتر مقاله سایت whois چیست را مطالعه نمایید.)، باید مطمئن شوید که همه صفحات و منابع (تصاویر، ویدیوها و غیره) همگی یک کد وضعیت ۲xx را برمی‌گردانند. این بدان معناست که مرورگرها می‌توانند با موفقیت به آن دسترسی پیدا کنند و بازدیدکنندگان وب سایت شما می‌توانند وب سایت شما را ببینند و از آن استفاده کنند.

۵. ۲۰۰ OK

200 OK

پس از اتصال دامنه به‌ هاست و تکمیل طراحی، کد وضعیت ۲۰۰ OK به این معنی است که درخواست موفقیت آمیز بوده است، اما معنای موفقیت به روش درخواست استفاده شده بستگی دارد:

GET: منبع درخواستی واکشی شده و به بدنه پیام منتقل شده است.

HEAD: فیلدهای سرصفحه از منبع درخواستی بدون متن پیام ارسال می‌شوند.

POST یا PUT: شرحی از نتیجه عمل به بدنه پیام منتقل می‌شود.

TRACE: پیام‌های درخواست، همانطور که توسط سرور دریافت می‌شود، در متن پیام گنجانده می‌شود

وقتی به چیزهایی نگاه می‌کنیم از نظر سئو، کد پاسخ ۲۰۰ OK کد وضعیت عالی برای یک صفحه کارآمد است، همه صفحات پیوند داده شده همانطور که باید کار می‌کنند. ۲۰۰ به این معنی است که خزنده‌های موتورهای جستجو می‌توانند با موفقیت صفحه را بخزند و در فهرست جستجوی آنها قرار داده شود.

۶. ۲۰۱ Created

201 Created

کد وضعیت ۲۰۱ Created به این معنی است که درخواست با موفقیت انجام شد و منجر به ایجاد یک یا احتمالاً چندین منبع جدید شد.

۷. ۲۰۲ Accepted

202 Accepted

کد وضعیت ۲۰۲ Accepted به این معنی است که درخواست برای پردازش پذیرفته شده است، اما پردازش هنوز به پایان نرسیده است. زمانی که پردازش در نهایت انجام شد، ممکن است درخواست تکمیل شود یا خیر.

۸. ۲۰۳ Non-Authoritative Information

203 Non-Authoritative Information

کد وضعیت اطلاعات غیرمجاز ۲۰۳ به معنای موفقیت آمیز بودن درخواست است. با این حال، متا اطلاعاتی که دریافت شده است با اطلاعات موجود در سرور اصلی متفاوت است و در عوض از یک نسخه شخص ثالث یا محلی جمع آوری شده است. هنگامی‌که برای پشتیبان گیری یا آینه منبع دیگری استفاده نمی‌شود، یک پاسخ OK 200 ترجیح داده می‌شود.

۹. ۲۰۴ No Content

204 No Content

کد وضعیت ۲۰۴ بدون محتوا به این معنی است که در حالی که سرور با موفقیت درخواست را انجام داده است، هیچ محتوایی برای این درخواست وجود ندارد. اما عامل کاربر ممکن است بخواهد هدرهای ذخیره شده فعلی خود را برای این منبع، برای منبع جدید، به روز کند.

۱۰. ۲۰۵ Reset Content

کد وضعیت ۲۰۵ Reset Content به این معنی است که کاربر باید سندی را که این درخواست را ارسال کرده است بازنشانی کند.

۱۱. ۲۰۶ Partial Content

206 Partial Content

کد پاسخ محتوای جزئی ۲۰۶ پاسخی است به هدر Range که هنگام درخواست تنها بخشی از منبع از مشتری ارسال می‌شود.

۱۲. ۲۰۷ Multi-Status (WebDAV)

207 Multi-Status (WebDAV)

کد وضعیت چند وضعیت ۲۰۷ اطلاعاتی را در مورد منابع متعدد، در شرایطی که کدهای وضعیت چندگانه مناسب هستند، منتقل می‌کند.

۱۳. ۲۰۸ Already Reported (WebDAV)

کد وضعیت ۲۰۸ Already Reported در داخل عنصر پاسخ DAV: propstat استفاده می‌شود تا از برشمردن مکرر اعضای داخلی پیوندهای متعدد به یک مجموعه جلوگیری شود.

۱۴. ۲۲۶ IM Used (HTTP Delta encoding)

226 IM Used (HTTP Delta encoding)

کد پاسخ IM 226 به این معنی است که سرور با موفقیت یک درخواست GET برای منبع را برآورده کرده است و پاسخ نمایشی از نتیجه یک یا چند دستکاری نمونه اعمال شده در نمونه فعلی است.

 کد Response ریدایرکت

کد وضعیت Redirection 3xx به این معنی است که شما هدایت شده اید و تکمیل درخواست نیاز به اقدامات بیشتری دارد. ریدایرکت‌ها بخشی طبیعی از اینترنت هستند و شما نباید از داشتن کدهای وضعیت ریدایرکت ۳xx در وب سایت خود بترسید. تغییر مسیر به این معنی است که درخواست با موفقیت دریافت شد، اما منبع در جای دیگری یافت شد. اگر یک صفحه وب تغییر مسیر داده باشد و شما سعی کنید از طریق مسیر قدیمی‌به آن دسترسی داشته باشید، CMS شما اغلب کاربر را به مسیر جدید هدایت می‌کند. در نهایت درخواست با موفقیت ۲xx به پایان می‌رسد، اما ابتدا باید از طریق تغییر مسیر ۳xx انجام شود.

۱۵. ۳۰۰ Multiple Choices

300 Multiple Choices

کد وضعیت ۳۰۰ Multiple Choices به این معنی است که درخواست چندین پاسخ ممکن دارد و کاربر/عامل کاربر باید یکی را انتخاب کند.

۱۶. ۳۰۱ Moved Permanently

301 Moved Permanently

کد پاسخ ۳۰۱ Moved Permanently به این معنی است که به منبع هدف یک URL دائمی‌جدید اختصاص داده شده است و هر ارجاعی به این منابع در آینده باید از یکی از URL‌های موجود در پاسخ استفاده کند.

هنگامی‌ که به مواردی از نظر سئو یا خدمات سئو نگاه می‌کنیم، هر بار که URL به طور دائم منتقل می‌شود، باید از تغییر مسیر دائمی‌۳۰۱ استفاده شود. این تغییر مسیر ارزش لینک فعلی شما را از محتوای شما به URL جدید منتقل می‌کند. پیوندهایی که منجر به کد وضعیت ۳۰۱ می‌شوند، ارزش لینک کمی‌کمتر از ۲۰۰ دارند. بنابراین اگر پیوندهای زیادی دارید که از طریق تغییر مسیر دائمی‌۳۰۱ می‌گذرند، توصیه می‌شود در صورت امکان این موارد را برطرف کنید.

۱۷. ۳۰۲ Found

302 Found

کد وضعیت ۳۰۲ Found که قبلاً به عنوان “Moved temporarily” شناخته می‌شد، به این معنی است که URI درخواست به طور موقت تغییر کرده است و از آنجایی که می‌توان در آینده تغییراتی در URI ایجاد کرد، URI درخواست موثر باید برای درخواست‌های آینده استفاده شود.

وقتی به مواردی از نظر سئو نگاه می‌کنید، ۳۰۲ Found فقط باید در هنگام ایجاد تغییرات موقت استفاده شود، زیرا ارزش لینک را مانند ۳۰۱ منقل نمی‌کند. اگر صفحه قرار نیست برگردد، همیشه باید از ۳۰۱ استفاده کنید.

۱۸. ۳۰۳ See Other

303 See Other

کد پاسخ ۳۰۳ See Other توسط سرور ارسال می‌شود تا مشتری را هدایت کند تا منبع درخواستی را در یک URI دیگر با درخواست GET دریافت کند.

۱۹. ۳۰۴ Not Modified

304 Not Modified

کد پاسخ ۳۰۴ Not Modified به مشتری اطلاع می‌دهد که پاسخ اصلاح نشده است. این بدان معنی است که مشتری می‌تواند به استفاده از نسخه موجود و ذخیره شده پاسخ ادامه دهد.

۲۰. ۳۰۵ Use Proxy Deprecated

305 Use Proxy Deprecated

کد وضعیت ۳۰۵ Use Proxy به مشتری دستور می‌دهد که باید به یک پروکسی متصل شود و سپس همان درخواست را در آنجا تکرار کند. این کد پاسخ به دلیل نگرانی‌های امنیت دامنه، منسوخ شده است.

۲۱. ۳۰۶ unused

306 unused

کد وضعیت پروکسی ۳۰۶ Switch دیگر استفاده نمی‌شود. برای اطلاع به مشتری که درخواست‌های بعدی باید از پروکسی مشخص شده استفاده کنند استفاده شد.

۲۲. ۳۰۷ Temporary Redirect

307 Temporary Redirect

کد وضعیت تغییر مسیر موقت ۳۰۷ توسط سرور ارسال می‌شود تا مشتری را به منبع درخواستی در URI دیگر هدایت کند. روش درخواست، با این حال، نباید تغییر کند.

۲۳. ۳۰۸ Permanent Redirect

308 Permanent Redirect

کد وضعیت ۳۰۸ Permanent Redirect به این معنی است که منبع درخواستی به طور دائم یک URI جدید اختصاص داده شده است و ارجاعات بعدی به منبع باید با استفاده از یکی از URI‌های بسته شده انجام شود.

کد خطای client

کد وضعیت خطای مشتری ۴xx به این معنی است که وب سایت یا صفحه قابل دسترسی نیست و یا صفحه در دسترس نیست یا درخواست حاوی نحو بدی است. به عنوان صاحب وب سایت، باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این موارد انجام دهید، زیرا به این معنی است که کاربران شما چیزی را که به دنبال آن هستند پیدا نمی‌کنند. این می‌تواند صفحاتی باشد که دیگر یافت نمی‌شوند و به طور موقت یا برای همیشه از بین رفته اند. علاوه بر ارائه یک تجربه کاربری بد، می‌تواند به تلاش‌های SEO شما نیز آسیب برساند. به عنوان مثال تمدید دامنه انجام نشده است و یا انتقال دامنه یا سایت به طور موفق آمیز انجام نشده باشد.

۲۴. ۴۰۰ Bad Request

400 Bad Request

کد وضعیت ۴۰۰ Bad Request به این معنی است که سرور نمی‌تواند درخواست را به دلیل نحو نامعتبر درک کند.

۲۵. ۴۰۱ Unauthorized

401 Unauthorized

کد وضعیت ۴۰۰ Bad Request به این معنی است که سرور نمی‌تواند درخواست را به دلیل نحو نامعتبر درک کند.

۲۶. ۴۰۲ Payment Required Experimental

کد وضعیت ۴۰۲ پرداخت مورد نیاز پاسخی است که برای استفاده در آینده رزرو شده است. در ابتدا برای پیاده سازی در سیستم‌های پرداخت دیجیتال ایجاد شد، اما به ندرت استفاده می‌شود و یک قرارداد استاندارد برای استفاده از آن وجود ندارد.

۲۷. ۴۰۳ Forbidden

403 Forbidden

کد وضعیت ۴۰۳ ممنوعه به این معنی است که درخواست مشتری رد شده است زیرا مشتری حق دسترسی به محتوا را ندارد. برخلاف خطای ۴۰۱، هویت مشتری برای سرور مشخص است، اما از آنجایی که آنها مجاز به مشاهده محتوا نیستند، ارائه پاسخ مناسب توسط سرور رد می‌شود.

۲۸. ۴۰۴ Not Found

404 Not Found

کد وضعیت ۴۰۴ Not Found به این معنی است که سرور یا یک نمایش فعلی برای منبع درخواستی پیدا نکرده است یا سعی دارد وجود آن را از یک کلاینت غیرمجاز پنهان کند.

هنگام بررسی موارد از نظر سئو، صفحات کد وضعیت ۴۰۴ Not Found با حجم بالای ترافیک باید با استفاده از ۳۰۱ به مرتبط ترین صفحه ممکن هدایت شوند. با این حال، برای برخی از صفحات، یک ۴۰۴ ممکن است ضروری باشد، به عنوان مثال، اگر محصول برای مدت زمان طولانی در انبار موجود نیست. اگر پیوندهای خارجی دارید که به صفحه‌ای اشاره می‌کنند که ۴۰۴ را برمی‌گرداند، ارزش پیوندی که در غیر این صورت آن پیوندها می‌دادند را از دست خواهید داد.

۲۹. ۴۰۵ Method Not Allowed

405 Method Not Allowed

کد وضعیت ۴۰۵ Method Not Allowed به این معنی است که در حالی که سرور روش درخواست را می‌داند، روش غیرفعال شده است و نمی‌توان از آن استفاده کرد.

۳۰. ۴۰۶ Not Acceptable

406 Not Acceptable

کد وضعیت ۴۰۶ غیر قابل قبول زمانی توسط سرور ارسال می‌شود که محتوایی را مطابق با معیارهای ارائه شده توسط نماینده کاربر پیدا نکند.

۳۱. ۴۰۷ Proxy Authentication Required

407 Proxy Authentication Required

کد وضعیت ۴۰۷ Proxy Authentication Required به این معنی است که کلاینت ابتدا باید توسط یک پروکسی احراز هویت شود (شبیه به ۴۰۱).

۳۲. ۴۰۸ Request Timeout

کد وضعیت ۴۰۸ Request Timeout به این معنی است که سرور درخواست کاملی را در مدت زمانی که آماده انتظار بود دریافت نکرده است.

۳۳. ۴۰۹ Conflict

409 Conflict

کد وضعیت تضاد ۴۰۹ به این معنی است که درخواست به دلیل تضاد با وضعیت فعلی منبع هدف انجام نمی‌شود و در شرایطی استفاده می‌شود که کاربر ممکن است پس از رفع تعارض بتواند درخواست را دوباره ارسال کند.

۳۴. ۴۱۰ Gone

کد وضعیت ۴۱۰ Gone به این معنی است که منبع هدف حذف شده است و به نظر می‌رسد این شرط دائمی‌است.

وقتی به چیزهایی نگاه می‌کنیم از نظر SEO، کد وضعیت ۴۱۰ Gone یک نسخه دائمی‌تر ۴۰۴ است. این صفحه دیگر از سرور در دسترس نخواهد بود و آدرس ارسالی در دسترس نیست. اگر می‌خواهید یک صفحه را به طور کامل از فهرست جستجوی گوگل حذف کنید، استفاده از ۴۱۰ در یک صفحه راه مناسبی برای انجام آن است (به جای ۴۰۴).

۳۵. ۴۱۱ Length Required

411 Length Required

کد وضعیت ۴۱۱ Length Required به این معنی است که سرور درخواست را رد کرده است زیرا باید قسمت سرصفحه Content-Length تعریف شود.

۳۶. ۴۱۲ Precondition Failed

412 Precondition Failed

کد وضعیت ۴۱۲ Precondition Failed به این معنی است که سرور یک یا چند پیش شرط را که در فیلدهای سرصفحه درخواست نشان داده شده است برآورده نمی‌کند.

۳۷. ۴۱۳ Payload Too Large

413 Payload Too Large

کد وضعیت ۴۱۳ Payload Too Large به این معنی است که سرور از پردازش درخواست خودداری می‌کند زیرا بار درخواست بزرگتر از آن چیزی است که سرور قادر است یا مایل به پردازش آن باشد. در حالی که سرور ممکن است اتصال را ببندد تا مشتری از ادامه درخواست جلوگیری کند، باید یک فیلد سرصفحه Retry-After ایجاد کند و بعد از چه مدت مشتری می‌تواند دوباره تلاش کند.

۳۸. ۴۱۴ URI Too Long

414 URI Too Long

کد وضعیت ۴۱۴ URI Too Long به این معنی است که سرور از سرویس درخواست خودداری می‌کند زیرا هدف درخواست طولانی تر از آن چیزی است که سرور مایل به تفسیر آن بود.

۳۹. ۴۱۵ Unsupported Media Type

415 Unsupported Media Type

کد وضعیت نوع رسانه پشتیبانی نشده ۴۱۵ به این معنی است که سرور درخواست را رد می‌کند زیرا از فرمت رسانه داده‌های درخواستی پشتیبانی نمی‌کند.

۴۰. ۴۱۶ Range Not Satisfiable

416 Range Not Satisfiable

کد وضعیت ۴۱۶ Range Not Satisfiable به این معنی است که محدوده مشخص شده در قسمت هدر Range درخواست نمی‌تواند برآورده شود. دلیل ممکن است این باشد که محدوده داده شده خارج از اندازه داده‌های URI هدف است.

۴۱. ۴۱۷ Expectation Failed

417 Expectation Failed

کد وضعیت ۴۱۷ Expectation Failed به این معنی است که انتظار نشان داده شده توسط قسمت Expect request-header نمی‌تواند توسط سرور برآورده شود.

۴۲. ۴۱۸ I’m a teapot

418 I'm a teapot

کد وضعیت ۴۱۸ I’m a Teapot به این معنی است که سرور از دم کردن قهوه خودداری می‌کند زیرا در واقع یک قوری است. (این اشاره به یک جوک اول آوریل ۱۹۹۸ به نام “پروتکل کنترل قهوه جوش‌هایپر متنی” است).

۴۳. ۴۲۱ Misdirected Request

کد وضعیت ۴۲۱ Misdirected Request به این معنی است که درخواست مشتری به سمت سروری هدایت شده است که برای ایجاد پاسخ پیکربندی نشده است.

۴۴. ۴۲۲ Unprocessable Entity (WebDAV)

422 Unprocessable Entity (WebDAV)

کد وضعیت ۴۲۲ Unprocessable Entity به این معنی است که در حالی که درخواست به خوبی شکل گرفته بود، سرور قادر به دنبال کردن آن به دلیل خطاهای معنایی نبود.

۴۵. ۴۲۳ Locked (WebDAV)

423 Locked (WebDAV)

کد وضعیت ۴۲۳ Locked به این معنی است که منبعی که در حال دسترسی است قفل شده است.

۴۶. ۴۲۴ Failed Dependency (WebDAV)

کد وضعیت ۴۲۴ Failed Dependency به این معنی است که درخواست به دلیل شکست درخواست قبلی شکست خورده است.

۴۷. ۴۲۵ Too Early Experimental

کد وضعیت ۴۲۵ Too Early به این معنی است که سرور مایل به ریسک پردازش درخواستی نیست که ممکن است دوباره پخش شود.

۴۸. ۴۲۶ Upgrade Required

426 Upgrade Required

کد وضعیت ۴۲۶ Upgrade Required به این معنی است که در حالی که سرور از انجام درخواست داده شده با استفاده از پروتکل فعلی امتناع می‌ورزد، ممکن است پس از ارتقاء مشتری به پروتکل دیگری مایل به انجام این کار باشد.

۴۹. ۴۲۸ Precondition Required

428 Precondition Required

کد وضعیت ۴۲۸ Precondition Required به این معنی است که سرور مبدا نیاز به شرطی بودن درخواست دارد.

۵۰. ۴۲۹ Too Many Requests

429 Too Many Requests

کد پاسخ ۴۲۹ Too Many Requests به این معنی است که در زمان معین، کاربر درخواست‌های زیادی ارسال کرده است.

۴۳۱ Request Header Fields Too Large به این معنی است که سرور مایل به پردازش درخواست نیست زیرا فیلدهای سرصفحه آن در واقع بسیار بزرگ است، با این حال، ممکن است پس از کاهش اندازه فیلدهای هدر درخواست دوباره درخواست ارسال شود.

۵۲. ۴۵۱ Unavailable For Legal Reasons

451 Unavailable For Legal Reasons

کد پاسخ ۴۵۱ غیرقابل دسترس برای دلایل قانونی به این معنی است که کاربر یک منبع غیرقانونی (مانند صفحات و سایت‌های مسدود شده توسط دولت) درخواست کرده است.

کد خطای Server

کد وضعیت خطای سرور ۵xx به این معنی است که در حالی که درخواست معتبر به نظر می‌رسد، سرور نمی‌تواند درخواست را تکمیل کند. اگر با خطاهای سرور ۵xx برای وب سایت خود مواجه می‌شوید، باید بلافاصله به سرور خود نگاه کنید. اگر سرور خود را میزبانی می‌کنید، باید اشکال زدایی را شروع کنید تا بفهمید چرا به درستی پاسخ نمی‌دهد. اگر از یک ارائه دهنده میزبان خارجی استفاده می‌کنید، باید با آنها تماس بگیرید تا بتوانند آن را بررسی کنند.

۵۳. ۵۰۰ Internal Server Error

500 Internal Server Error

کد وضعیت خطای ۵۰۰ داخلی سرور به این معنی است که سرور با وضعیتی مواجه شده است که نمی‌داند چگونه باید آن را مدیریت کند.

وقتی به مواردی از نظر سئو نگاه می‌کنیم، خطای سرور داخلی ۵۰۰ نشان دهنده مشکل سرور است، نه در دسترس بودن واقعی محتوا. از آنجایی که ربات‌ها و کاربران هر دو از دست خواهند رفت، ارزش لینک به سرعت کاهش می‌یابد.

۵۴. ۵۰۱ Not Implemented

501 Not Implemented

کد پاسخ ۵۰۱ Not Implemented به این معنی است که درخواست قابل رسیدگی نیست زیرا توسط سرور پشتیبانی نمی‌شود.

۵۵. ۵۰۲ Bad Gateway

502 Bad Gateway

کد پاسخ ۵۰۲ Bad Gateway به این معنی است که سرور در حین کار به عنوان دروازه برای رسیدگی به پاسخ، یک پاسخ نامعتبر دریافت کرده است.

۵۶. ۵۰۳ Service Unavailable

503 Service Unavailable

کد پاسخ ۵۰۳ Service Unavailable به این معنی است که سرور در حال حاضر آماده رسیدگی به درخواست نیست. این یک اتفاق رایج است زمانی که سرور برای تعمیر و نگهداری از کار افتاده یا بیش از حد بارگذاری شده است.

هنگامی‌که به مواردی از نظر سئو نگاه می‌کنیم، کد وضعیت ۵۰۳ سرویس در دسترس نیست به این معنی است که سرور در دسترس نیست و از بازدیدکننده، ربات یا انسان، خواسته می‌شود که در فرصتی دیگر دوباره بازگردد. این ممکن است به دلیل نگهداری سرور یا اضافه بار سرور باشد و موتورهای جستجو می‌دانند که بعداً بازگردند و در دسترس بودن را بررسی کنند.

۵۷. ۵۰۴ Gateway Timeout

504 Gateway Timeout

کد پاسخ ۵۰۴ Gateway Timeout به این معنی است که سروری که به عنوان دروازه عمل می‌کند نمی‌تواند زمان پاسخ را دریافت کند.

۵۸. ۵۰۵ HTTP Version Not Supported

505 HTTP Version Not Supported

کد پاسخ ۵۰۵ HTTP Version Not Supported به این معنی است که نسخه HTTP مورد استفاده در درخواست توسط سرور پشتیبانی نمی‌شود.

۵۹. ۵۰۶ Variant Also Negotiates

506 Variant Also Negotiates

کد پاسخ ۵۰۶ Variant Also Negotiates به این معنی است که سرور دارای خطای پیکربندی داخلی زیر است: منبع نوع انتخاب شده برای شرکت در مذاکرات شفاف پیکربندی شده است، بنابراین نمی‌تواند نقطه پایانی مناسبی در فرآیند مذاکره باشد.

۶۰. ۵۰۷ Insufficient Storage (WebDAV)

507 Insufficient Storage (WebDAV)

کد وضعیت ۵۰۷ Insufficient Storage به این معنی است که روش نمی‌تواند روی منبع انجام شود زیرا سرور قادر به ذخیره نمایشی نیست که برای تکمیل درخواست با موفقیت لازم است.

۶۱. ۵۰۸ Loop Detected (WebDAV)

508 Loop Detected (WebDAV)

کد پاسخ ۵۰۸ Loop Detected به این معنی است که سرور در حین پردازش درخواست، یک حلقه بی نهایت را شناسایی کرده است.

۶۲. ۵۱۰ Not Extended

510 Not Extended

کد پاسخ ۵۱۰ Not Extended به این معنی است که برنامه‌های افزودنی بیشتری برای سرور مورد نیاز است تا بتواند درخواست را انجام دهد.

۶۳.  ۵۱۱ Network Authentication Required

511 Network Authentication Required

کد پاسخ ۵۱۱ Network Authentication Required نشان می‌دهد که کلاینت برای دسترسی به شبکه نیاز به احراز هویت دارد.

 کدهای غیر رسمی‌ HTTP

۶۴.  ۴۱۹ Page Expired (Laravel Framework)

419 Page Expired (Laravel Framework)

این کد زمانی که یک توکن CSRF مفقود شده یا منقضی شده است توسط لاراول فریم ورک استفاده می‌شود.

۶۵. ۴۲۰ Method Failure (Spring Framework)

420 Method Failure (Spring Framework)

یک پاسخ منسوخ شده توسط Spring Framework زمانی که یک روش شکست خورده است استفاده می‌شود.

۶۶. ۴۲۰ Enhance Your Calm (Twitter)

420 Enhance Your Calm (Twitter)

با نسخه ۱ API جستجو و ترندهای توییتر در زمانی که مشتری دارای نرخ محدود است، بازگردانده شده است. نسخه‌های ۱.۱ و نسخه‌های بعدی از کد پاسخ ۴۲۹ درخواست‌های خیلی زیاد استفاده می‌کنند.

توسط Shopify استفاده می‌شود، به جای کد پاسخ ۴۲۹ خیلی از درخواست‌ها، زمانی که URL‌های زیادی در یک بازه زمانی خاص درخواست می‌شود.

۶۸. ۴۵۰ Blocked by Windows Parental Controls (Microsoft)

450 Blocked by Windows Parental Controls (Microsoft)

کد برنامه افزودنی مایکروسافت زمانی نشان داده می‌شود که کنترل‌های والدین ویندوز روشن هستند و دسترسی به صفحه وب درخواستی را مسدود می‌کنند.

۶۹. ۴۹۸ Invalid Token (Esri)

498 Invalid Token (Esri)

توسط ArcGIS برای سرور برگردانده شده است. کد ۴۹۸ نشان دهنده یک توکن منقضی شده یا نامعتبر است.

۷۰. ۴۹۹ Token Required (Esri)

499 Token Required (Esri)

توسط ArcGIS برای سرور برگردانده شده است. کد ۴۹۹ نشان می‌دهد که یک توکن مورد نیاز است اما ارسال نشده است.

۷۱. ۵۰۹ Bandwidth Limit Exceeded (Apache Web Server/cPanel)

509 Bandwidth Limit Exceeded (Apache Web Server/cPanel)

سرور از پهنای باند تعیین شده توسط مدیر سرور فراتر رفته است. این اغلب توسط ارائه دهندگان ‌هاست اشتراکی نظیر هاست لینوکس cpanel برای محدود کردن پهنای باند مشتریان استفاده می‌شود.

۷۲. Site is overloaded– ۵۲۹ سایت بیش از حد بارگذاری شده است

توسط Qualys در API آزمایش سرور SSLLabs استفاده می‌شود تا نشان دهد سایت نمی‌تواند درخواست را پردازش کند.

۷۳. ۵۳۰ Site is frozen — سایت ۵۳۰ مسدود شده است

530 Site is frozen

توسط پلتفرم وب Pantheon برای نشان دادن سایتی که به دلیل عدم فعالیت مسدود شده است استفاده می‌شود.

۷۳. ۵۹۸ (Informal convention) Network read timeout error – (کنوانسیون غیررسمی) خطای مهلت زمانی خواندن شبکه

598 (Informal convention) Network read timeout error

توسط برخی از پراکسی‌های HTTP برای سیگنال‌دهی یک بازه زمانی خواندن شبکه در پشت پراکسی به مشتری در جلوی پروکسی استفاده می‌شود.

۷۵. Network Connect Timeout Error – ۵۹۹ خطای پایان زمان اتصال شبکه

599

خطایی که توسط برخی از پراکسی‌های HTTP برای علامت‌گذاری زمان پایان اتصال شبکه در پشت پراکسی به مشتری در جلوی پروکسی استفاده می‌شود.

کد خطای nginx

۷۶. ۴۴۴ No Response بدون پاسخ

444 No Response

به صورت داخلی برای دستور دادن به سرور برای بازگرداندن هیچ اطلاعاتی به مشتری و بستن فورا اتصال استفاده می‌شود.

مشتری درخواست خیلی بزرگ یا خط سرصفحه خیلی طولانی ارسال کرد.

۷۸. SSL Certificate Error – ۴۹۵ خطای گواهی SSL

بسط کد پاسخ ۴۰۰ Bad Request، که زمانی استفاده می‌شود که مشتری یک گواهی مشتری نامعتبر ارائه کرده باشد.

۷۹. SSL Certificate Required – ۴۹۶ گواهی SSL مورد نیاز است

زمانی استفاده می‌شود که گواهی مشتری مورد نیاز است اما ارائه نشده است.

۸۰. HTTP Request Sent to HTTPS Port – ۴۹۷ درخواست HTTP به پورت HTTPS ارسال شد

زمانی استفاده می‌شود که کلاینت درخواست HTTP را به درگاهی که به درخواست‌های HTTPS گوش می‌دهد، داده است.۸۱. Client Closed Request – ۴۹۹ درخواست بسته مشتری

499 Client Closed Request

زمانی استفاده می‌شود که سرویس گیرنده درخواست را قبل از اینکه سرور بتواند پاسخی ارسال کند، بسته است.

کد خطای Cloudflare

۸۱. ۵۲۰ Web Server Returned an Unknown Error

سرور مبدا یک پاسخ خالی، ناشناخته یا غیرمنتظره به Cloudflare برگرداند.

۸۲. ۵۲۱ Web Server Is Down

سرور مبدا اتصال از Cloudflare را رد کرد. راه حل های امنیتی در مبدا ممکن است اتصالات قانونی را از آدرس های IP خاص Cloudflare مسدود کنند.

۸۳. ۵۲۲ Connection Timed Out

زمان تماس Cloudflare با سرور مبدا تمام شده است.

۸۴. ۵۲۳ Origin Is Unreachable

Cloudflare نتوانست به سرور مبدا برسد. به عنوان مثال، اگر رکوردهای DNS با DDNS (جهت اطلاع از این که ddns چیست اینجا کلیک نمایید.) برای سرور مبدا نادرست یا اشتباه تنظیم شده باشند.  جهت اطلاع از این که dns چیست اینجا کلیک نمایید.

۸۵. ۵۲۴ A Timeout Occurred

Cloudflare توانست یک اتصال TCP به سرور مبدا را تکمیل کند، اما پاسخ HTTP به موقع دریافت نکرد.

۸۶. ۵۲۵ SSL Handshake Failed

Cloudflare نمی‌توانست با سرور مبدأ درباره  SSL/TLS مذاکره کند.

۸۷. ۵۲۶ Invalid SSL Certificate

Cloudflare نتوانست گواهی SSL را در سرور وب مبدا تأیید کند.

۸۸. ۵۲۷ Railgun Error

خطای ۵۲۷ یک اتصال قطع شده بین Cloudflare و سرور Railgun سرور اصلی را نشان می دهد.

۸۹. ۵۳۰

خطای ۵۳۰ همراه با خطای ۱xxx برگردانده می شود.

کدهای هشدار دهنده caching

کدهای هشدار مربوط به حافظه پنهان زیر تحت RFC 7234 مشخص شده‌اند. برخلاف سایر کدهای وضعیت بالا، این کدها به عنوان وضعیت پاسخ در پروتکل HTTP ارسال نمی‌شوند، بلکه به عنوان بخشی از هدر HTTP ” هشدار” ارسال می‌شوند. از آنجایی که این هدر اغلب ارسال نمی‌شود. توسط سرورها و نه توسط مشتریان تایید شده بود، توسط گروه کاری HTTP با RFC 9111 منسوخ شد.

۹۰. ۱۱۰ Response is Stale

پاسخ ارائه شده توسط حافظه پنهان قدیمی است (سن محتوا از حداکثر سن تعیین شده توسط هدر Cache-Control یا طول عمر انتخاب شده بیشتر است).

۹۱. ۱۱۱ Revalidation Failed

حافظه پنهان به دلیل عدم امکان دسترسی به سرور مبدا نتوانست پاسخ را تأیید کند.

۹۲. ۱۱۲ Disconnected Operation

کش عمداً با بقیه شبکه قطع شده است.

۹۳. ۱۱۳ Heuristic Expiration

حافظه نهان از نظر اکتشافی، طول عمر تازه ای را بیش از ۲۴ ساعت انتخاب کرد و سن پاسخ بیشتر از ۲۴ ساعت است.

۹۴. ۱۹۹ Miscellaneous Warning

هشدار خودسرانه و غیر اختصاصی متن اخطار ممکن است ثبت شود یا به کاربر ارائه شود.

۹۵. ۲۱۴ Transformation Applied

اگر هر تغییری در نمایش اعمال کند، مانند تغییر رمزگذاری محتوا، نوع رسانه یا موارد مشابه، توسط پروکسی اضافه می‌شود.

۹۶. ۲۹۹ Miscellaneous Persistent Warning

مانند ۱۹۹، اما نشان دهنده یک هشدار مداوم است.

نحوه بررسی کد وضعیت HTTP یک صفحه

یافتن کد پاسخ سرور برای یک صفحه می‌تواند به صورت دستی در مرورگر شما یا با استفاده از ابزارهای مختلف و خزنده‌های وب سایت انجام شود.

بسته به مرورگری که استفاده می‌کنید کمی‌متفاوت است. در زیر نحوه انجام آن در کروم آمده است (بیشتر مراحل در سایر مرورگرها مشابه خواهند بود).

بررسی کد وضعیت HTTP در کروم

  •       URL مورد نظر خود را برای بررسی با مرورگر خود باز کنید
  •       تب Developer (F12) را باز کنید و به تب “Network” بروید
  •       صفحه را رفرش کنید
  •       به بالای لیست درخواست‌ها بروید و اولین مورد از نوع «سند» را پیدا کنید.
  •       در “وضعیت” اکنون می‌توانید کد پاسخ HTTP را پیدا کنید.

دلیل اهمیت کدهای وضعیت Http برای سئو

اگر می‌خواهید نتایج عالی با سئوی خود داشته باشید، مهم است که با سئو فنی کار کنید. بخش بزرگی از آن مدیریت کدهای http پاسخ در وب سایت شما است تا اطمینان حاصل شود که وب سایت به درستی توسط Googlebot خزیده شده است و محتوای شما در صورت درخواست کد پاسخ مناسب را برمی‌گرداند.

کلام آخر

HTTP یک پروتکل قابل توسعه است که استفاده از آن آسان است. ساختار سرویس گیرنده-سرور، همراه با قابلیت افزودن هدر، به HTTP اجازه می‌دهد تا همراه با قابلیت‌های توسعه یافته وب پیشرفت کند.

اگرچه HTTP/2 با تعبیه پیام‌های HTTP در فریم‌ها برای بهبود عملکرد، پیچیدگی‌هایی را اضافه می‌کند، ساختار اصلی پیام‌ها از زمان HTTP/1.0 یکسان باقی مانده است. جریان جلسه ساده باقی می‌ماند و به آن اجازه می‌دهد با یک مانیتور پیام HTTP ساده بررسی و اشکال زدایی شود.

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر میتوانید با متخصصین وب‌رمز تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

با همه این کدهای وضعیت HTTP – تشخیص خوب بودن هر یک از آنها می‌تواند کمی‌ دلهره آور باشد. اما برخی از آنها هستند.
در صورت موفقیت آمیز بودن درخواست مرورگر، یک کد وضعیت ۲xx را برمی‌گرداند. بنابراین یک کد ۲xx همان کدی است که می‌خواهید ببینید. کد وضعیت ۲۰۰ به این معنی است که درخواست مرورگر موفقیت آمیز بوده و دریافت، درک و پذیرفته شده است.

پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) یک پروتکل لایه کاربردی برای انتقال اسناد ابررسانه ای مانند HTML است. این برای ارتباط بین مرورگرهای وب و سرورهای وب طراحی شده است، اما می‌توان از آن برای مقاصد دیگر نیز استفاده کرد.

اساسا، HTTP یک پروتکل ارتباطی مبتنی بر TCP/IP است که برای ارائه داده‌ها (فایل‌های HTML، فایل‌های تصویری، نتایج پرس و جو و غیره) در شبکه جهانی وب استفاده می‌شود. پورت پیش‌فرض TCP 80 است، اما می‌توان از پورت‌های دیگر نیز استفاده کرد. این یک راه استاندارد برای کامپیوترها برای برقراری ارتباط با یکدیگر فراهم می‌کند.

پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) روشی برای رمزگذاری و انتقال اطلاعات بین یک کلاینت (مانند یک مرورگر وب) و یک وب سرور است. HTTP پروتکل اولیه برای انتقال اطلاعات از طریق اینترنت است.

HTTPS یک HTTP با رمزگذاری و تأیید است. تنها تفاوت بین این دو پروتکل این است که HTTPS از TLS (SSL) برای رمزگذاری درخواست‌ها و پاسخ‌های HTTP معمولی و امضای دیجیتالی آن درخواست‌ها و پاسخ‌ها استفاده می‌کند. در نتیجه، HTTPS بسیار امن تر از HTTP است.

رتبه: ۴.۸ از ۹۶۶ رأی

منبع :
developer.mozilla.org
en.wikipedia.org
www.npmjs.com
umbraco.com
kinsta.com